Vyhledat

Brian Evenson - Zhroucení koně/ Doupě (recenze)

Bylo sobota 9. května, když jsem se probudil na JIPu v Krajské nemocnici Liberec.


Hospitalizovali mě předchozího dne s podezřením na cévní mozkovou příhodu. To s člověkem docela zamává, obzvlášť když je vám třiatřicet a doposud životem proplouváte bez zdravotních problémů. Jo hochu, všechno jednou končí.

Takže ležím v posteli, lamentuju nad životem, lituji se a v neposlední řadě mám hlavu plnou otázek a odpovědi v nedohlednu. Plán byl jasný, musím sehnat knížku a zabavit mozek dříve, než mi jebne.

Pár okamžiku nato už jsem na mobilu vytáčel svoji milovanou ženu a následoval krátký rozhovor:

„Ahoj zlato, prosím tě, můžeš mi donést knížku?“

„A kterou?“

„No, od Gnómu… na obálce je nějaká příšera, či co. Jo a v názvu něco s koněm…“

S tímto přesným popisem se naštěstí manželka vypořádala se ctí a druhý den už jsem si na pokoj celý natěšený nesl igelitku s drobnou knížkou…


Joseph Heller má krásný citát: „To, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou.“ Při čtení D/ZK jsem si na něj vzpomněl několikrát, protože přesně takový pocit ve vás vyvolá. Kniha obsahuje novelu a řadu povídek, a ačkoliv je každá z nich úplně jiná, společným jmenovatelem je bezesporu vnímaní reality – a to jak protagonistou příběhu, tak i čtenářem.

Většina povídek je zasazena do něčeho, co byste klidně mohli nazvat realitou všedního dne (to v některých případech ovšem může znamenat i pobyt na vesmírné stanici…). Zprvu se zdá vše v pořádku, záhy vám ale Brian Evenson začne pokládat řadu nepříjemných otázek: Co je skutečné a co ne? Co když stačí lehce uhnout pohledem a v nestřežený okamžik koutkem oka nahlédnout za závoj reality a spatřit… co vlastně spatříme? Skutečnou realitu? A pokud ano, kde jsme teď?


Předpokládám, že teď se v lepším případě mračíte a v tom horším ťukáte prstem na čelo. Pokud od knihy v závěru očekáváte vše jednoznačně vysvětlené a uzavřené, pak tohle není kniha pro vás. Většina povídek končí otevřeně právě proto, aby čtenářovo vnímání reality bylo vyprovokováno k reakci na příběh. A je pak pouze na vás, jakým způsobem si vyložíte jednotlivé povídky – například zda je protagonista blázen, nebo není. Prašť jak uhoď, opravdu.


Vzbudil jsem váš zájem? To je dobře, protože Brian Evenson závoj reality nejen poodhalí, on ho strhne a zadupe do země. A vás s ním.

moje logo.JPG

Blog, knihy, horror, kultura

©2020 by Divnej buk. Proudly created with Wix.com