Vyhledat

Meta – Pavel Bareš (recenze)

Když v roce 2017 vyšel debutový román Projekt Kronos neznámého Pavla Bareše, řekl jsem si: dobrý, další zástupce české fantastiky, která mě míjí obloukem. Paradoxně mě daleko více zaujal samotný autor, který z fotky působil jako sympaťák co hraje deskovky a dračák. Moje krevní skupina. Ok, tak třeba příště, Pavle…

Pak vyšlo pokračování série v podobě románu Kronovy děti a můj myšlenkový pochod byl úplně stejný; hard pass, snad příště.

A letos vyšla Meta. Z obálky knihy má jít o superhrdinský román, ale protože dneska je in dekonstrukce superhrdinského žánru – mimo jiné letos druhé série TV seriálů The Boys nebo The Umbrella Academy, které ale pouze recyklují myšlenky z nepřekonaného komiksu The Watchmen z roku 1986 –, tak i anotace knihy slibovala ne tak úplně hrdinský příběh. Ok, tohle už mi je podstatně blíže, ale stejně jsem byl na pochybách. Po lehkém váhání jsem knihu nakonec pořídil.A…


Wow, Udělal jsem dobře. Meta je skvělá! A to tak moc, že jsem se zařekl, že si koupím celou ságu Projekt Kronos (pokud se nepletu, tak se pracuje na třetím díle…).


Zpět k románu Meta. Knihou jsem doslova profrčel během jednoho týdne a to je na mé poměry opravdu rychle. Několikrát jsem se při čtení přistihl, že mám přesně ten samý pocit jako u knih ze série o Harry Holeovi (Jo Nesbø), tedy feťáckou lež: “ještě jednu stránku a končím.” Metu podezřívám, že kýženého efektu dosáhla díky tomuhle:


  • vložením velkého množství dialogů, které jsou napsané vtipně (zejména díky mileniálskému (je tohle slovo?) žargónu) a dopomáhají knize k plynulému čtení


  • druhou podobností s Jo Nesbø. Kterou je – ač se to na první pohled nezdá – fakt, že Meta se úplně v pohodě může číst jako severská detektivka


Proč detektivka? Hm, na to se obtížně odpovídá, aniž bych nebyl nucen vyspoilerovat příběh, a to zrovna u téhle knihy nechci, protože čím méně informací budete znát, tím více si ji užijete. Proto raději doporučuju nečíst žádné recenze (…eh).


Konec.

Ok, tak ještě ne.


Abych to trochu rozvedl; autor s vámi bude hrát klasickou whodunit hru na kočku (autor) a myš (čtenář) dle tradic detektivního žánru. A bude ji hrát velice dobře! Pozorný čtenář možná odhalí CENSORED dříve, než by se autorovi líbilo, ale jedním dechem dodám, že to je individuální a bude záležet na vaší pozornosti. Tak jako tak, vedle hlavní dějové linky se s blížícím se climaxem objeví pár zaručených překvapení – při zpětném zkoumání knihy pak můžete zjistit, že na svých místech byly od samého začátku a pouze čekaly na odhalení. To je přesně recept pro ideální čtenářský zážitek.

A kdo že je protagonistka? Jmenuje se Lenka a má superschopnost. Vlastně dvě. Ta, kterou vám prozradím, je talent ocitnout se ve špatný čas na špatných místech. Dále má svého věrného pomocníka kamarádku Debí a… to je všechno, víc fakt neřeknu, abych vám nezkazil zážitek.


Poslední drobnost; Meta opravdu není superhrdinský román à la filmy a komiksy od Marvelu a DC. Ne, tohle je daleko intimnější a temnější příběh s jasně vytyčeným morálním poselstvím, než se na první pohled může zdát. Berte to jako varování a zároveň doporučení k přečtení.
moje logo.JPG

Blog, knihy, horror, kultura

©2020 by Divnej buk. Proudly created with Wix.com